جبهه فرهنگی

جشنواره شعر اسلامچیلار حرکتی اعتقادی است و نه قومی

واکنش به اتفاقات جمهوری آذربایجان به زبان شعر
حجم اخباری که در خصوص مسائل جمهوری آذربایجان در رسانه‌های کشور منعکس می‌شد در یک سال گذشته رو به رشد بود. از جمله حوزه هایی که می‌شود محل توجه باشد، وادی شعر و ادب است. با توجه به مزیت‌های منطقه آذربایجان و دلبستگی و علاقه عمومی به شعر و ادب در آن سوی ارس، ایجاب می کرد که به اتفاقاتی که در جمهوری آذربایجان رخ می دهد به زبان شعر نیز واکنش نشان داده شود.
جشنواره اسلامچیلار حرکتی اعتقادی است و نه قومی
این جشنواره در جهت حمایت از یک حرکت اسلامی است و نه اقدامی جغرافیایی و قومی. بحث ما بر سر مسائل ارضی نیست؛ دعوای خاک نمی‌کنیم، ما به عنوان امت اسلامی به این مردم نگاه می‌کنیم و حرکت‌هایی که درآن‌جا صورت می‌گیرد به مثابه رویدادی در مرز اسلام نگاه می‌کنیم.
اسلامچیلار یک مفهوم عام برای تمام عالم است که در موضوعیت جمهوری آذربایجان به شکل خاص نمود پیدا کرده است. هدف جشنواره شعر اسلامچیلار حمایت بدنه فعالین عرصه شعر و ادب کشور فکری و فرهنگی از جریان اسلامی در جمهوری آذربایجان است.
شاید اگر این جشنواره سال گذشته اعلام فراخوان می‌کرد کسی انگیزه نداشت که شعری در این خصوص بسراید، اما بعد از رویدادهایی همچون منع حجاب که در پی آن، طیفی از فعالین سیاسی و فرهنگی به حبس محکوم شدند و فستیوال مبتذل یورویژن در جمهوری آذربایجان و ... شعرا و اهل قلم راحت‌تر و بهتر از قبل می‌توانند با قضایایی که در جمهوری آذربایجان می گذرد، ارتباط برقرار کنند.
 بزرگداشت شهید حاج واقف در جشنواره شعر اسلامچیلار
به گفته رشیدی، بعد از انتشار فراخوان جشنواره، خبر شهادت حاج واقف عبدالله یف منتشر شد. با توجه به جایگاه این شهید عزیز در جریان مبارزات اسلام خواهانه ی مردم آذربایجان، جشنواره را یادواره ی آن شهید عزیز اعلام کردیم.
 عالم ادبیات و هنر مرز نمی‌شناسد
دبیر جشنواره شعر اسلامچیلار نیز در این نشست با بیان این که عالم ادبیات و هنر دیگر مرز نمی‌شناسد، گفت: اگر واقعیت‌ها را نگاه کنیم، زمانی که در ممالک مختلف اسلامی اتفاقات رخ می‌داد؛ دیگر شاعران و نویسندگان کشورمان بی‌تفاوت نبوده‌اند و صرفاً یک نظاره‌گر نبودند، برای شاعران‌مان دیگر وطن وجود نداشت. شاعرمان به راحتی احساس می‌کرد و به راحتی آن را ابراز می‌کرد. اما برای‌مان همیشه یک درد بود که در همسایگی ما، در برابر چشم و گوش‌مان تحولاتی که در کشور جمهوری آذربایجان در حال رخ دادن است، شاعران و نویسندگان ما زبان نگشایند.
 شاعران ایرانی، در حق قره‌باغ شعر سروده‌اند
مختار صدرمحمدی در ادامه گفت: ما را بارها متهم کرده‌اند که به کشور ارمنستان کمک کرده‌ایم این در حالی‌ است که نویسندگان و شاعران باکو وقتی قلم به دست نگرفته بودند، شاعران تبریزی و شهرهای دیگر ایران، در حق قره‌باغ شعر می‌سرودند و مقاله می‌نوشتند.
 «قره‌باغ» پاره تن اسلام است
دبیر جشنواره شعر اسلامچیلار از جمله محورهای جشنواره را مسئله «قره‌باغ» عنوان و اضافه کرد: ما قره‌باغ را به عنوان پاره تن اسلام می‌شناسیم هر چند ساکنین ارمنی دارد اما جزو خاک اسلام است از همین رو این موضوع قابل توجه است. «شهدای جنش اسلامی جمهوری آذربایجان» یکی دیگر از محورهای جشنواره است. خمینی‌چی‌ها در جمهوری آذربایجان یک پرونده است که شعرا این موضوع را می‌توانند دستاویزی برای تولید آثارشان قرار بدهند به همین جهت «خمینی‌چی‌ها، مجاهدت در غربت» محور دیگر جشنواره است.
او گفت: «محرم و عاشورا در جمهوری آذربایجان» غوغا است. هم از جهت شوق و اشتیاق مردم و هم از جهت مقابله‌ای که حکومت جمهوری آذربایجان انجام می‌دهد، این نیز جزو محورهای جشنواره ‌می‌باشد. «اسرائیل ستیزی در جمهوری آذربایجان» یکی دیگر از محورهاست، اسرائیل به عنوان یک پایگاه اساسی روی جمهوری آذربایجان حساب باز کرده که در مقابل جریان‌های ضد‌ صهیونیستی در جمهوری آذربایجان فعال است و اتهامات اعضای دستگیر شده حزب اسلامی جمهوری آذربایجان پرونده‌های ساخته شده توسط همین صهیونیست‌ها است.
تاثیر انکار ناپذیر انقلاب اسلامی در جمهوری آذربایجان
«حجاب و محبوسان اعتراض به منع حجاب». «تاثیر انقلاب اسلامی در جمهوری آذربایجان» دیگر محورهای جشنواره بود که صدرمحمدی درباره آن‌ها افزود: تاثیر انقلاب اسلامی در جمهوری آذربایجان یک تاثیر انکار ناپذیر است که به عنوان محور جشنواره انتخاب شده است. «جریان اسلامگرا و جنبش اسلامی در جمهوری آذربایجان » قدمت بیش از صد سال دارد؛ از شیخ شهید عبدالغنی بادکوبه‌ای تا حاج علی‌اکرام و دکتر صمداف محور جشنواره محسوب می‌شود. «جایگاه اهل‌بیت(ع) در میان مردم جمهوری آذربایجان با تاکید بر نقش اماکن مقدسه و امام زادگان» از جمله محورهاست که یک جایگاه انکار ناپذیر در بین مردم جمهوری آذربایجان است.
براساس این گزارش جشنوراه شعر اسلامچیلار فروردین 91 اعلام فراخوان کرد و مهلت ارسال آثار به جشنواره تا 30 مرداد ماه اعلام شده است. اشعار در دو بخش ترکی و فارسی مورد داوری قرار گرفته و به برگزیدگان، هدایایی تعلق خواهد شد.
دبیرخانه‌ی جشنواره، به دنبال شهادت حاج واقف عبدالله‌یف معاون حزب اسلام جمهوری آذربایجان این مبارز شیعه در زندان حکومت آذربایجان، جشنواره به یاد او رنگ شهادت به خود گرفت. این دبیرخانه از شعرا و سخن‌سرایان سراسر کشور دعوت کرد تا با ارسال آثار منظوم خود به جشنواره، همراهی خود را با جریان مظلوم اسلام‌خواهی در جمهوری آذربایجان ابراز نمایند.

 

نشست خبری جشنواره شعر اسلامچیلار

 

 

 

 

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .