جبهه فرهنگی

بیگلری‌پور: قره‌باغی، صدای انقلاب را به گوش جهان رساند

محمد بیگلری‌پور گفت: اسفندیار قره‌باغی صدای انقلاب ما را به کمک ارکسترهای بزرگ سازمان صدا و سیما و با صدای رسای خودشان به گوش جهان رساند.
محمد بیگلری‌پور آهنگساز و هنرمند انقلاب اسلامی در گفتگو با وب سایت صدای انقلاب با بیان این که بعد از انقلاب، صدایی مثل صدای قره باغی از نظر بم بودن، محکم خواندن و آکسان‌هایی که روی کلمات می‌گذارد،نداریم؛ گفت: استاد قره‌باغی اصولاً خوب با ادبیات آشنا هستند؛ بسیار خوب با موسیقی آشنا هستند و تحصیلات موسیقی دارند و این بزرگترین نعمتی است که خداوند به ایشان داده است. چون خیلی از خوانندگان ما می‌بینیم که نت موسیقی را بلد نیستند. اما خوشبختانه ایشان نت آهنگساز را جلویش می‌گذاشت و مستقیم می‌خواند و این ثمره‌ی کوشش و زحماتی بود که ایشان از قبل کشیده بودند. مثلاً ۲۰ سال موسیقی خوانده‌اند و از این صدای خوب که خدادای است خوب استفاده کرده‌اند.
او افزود: ایشان اول انقلاب دعوت شدند برای خواندن سرودهای انقلابی که از جمله سرود «آمریکا، آمریکا ننگ به نیرنگ تو» را خواندند؛ برای حضرت امام چندین سرود خواندند و چند سرود میهنی خواندند و چندین سرود از کارهای خود من خواندند؛ از جمله «خورشید بهمن»، «فاتح قلب ملت»، «نمازجمعه». سرودهای دیگری مثل سرود «ارتش» بود که خوانده‌اند و خیلی کارهای دیگر که با آهنگسازهای دیگر خوانده‌اند؛ مثل آقای استاد راغب و آقای علی رحیمیان که سرود معروف «پیروزی» را آقای رحیمیان ساختند و آقای قره‌باغی خواندند. همه‌ی اینها کارهای بسیار زیبا و ارزنده‌ای بودند. بنابراین ایشان از اول انقلاب با ما همکاری داشتند و بعد از جنگ هم کارهای ایشان گسترش پیدا کرد و چون آهنگسازها به صدای ایشان خیلی علاقه‌مند شده بودند و هستند برای ایشان خیلی کار می‌نوشتند و می‌گفتند که ما دوست داریم که آقای دکتر اسفندیار قره‌باغی این کار را اجرا کنند که ما وقتی آقای دکتر را دعوت می‌کردیم ایشان می‌آمدند لبیک می‌گفتند و کار را انجام می‌دادند.

آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 20 تیر 1392 10:39

بازدید: 2607

مجموعه صوتی «صدای انقلاب» منتشر شد

مجموعه صوتی «صدای انقلاب» در آستانه مراسم بزرگداشت استاد اسفندیار قره‌باغی توسط دفترمطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی منتشر شد.
این مجموعه مشتمل بر 40 قطعه سرود منتخب از آثار استاد اسفندیار قره‌باغی است. از میان قطعات این مجموعه صوتی می‌توان به «شب حادثه»، «زورق صبح»، «یاران مژده»، «طلوع ظفر»، «کلید پیروزی»، «کاروان صبح»، «فتح آخر»، «به سوی کعبه»، «برف»، «بهمن ای بهمن»، «انقلابیمیز» اشاره کرد.
گفتنی است استاد قره‌باغی تاکنون صدها سرود خوانده است که حامل پیام‌های انقلاب اسلامی می‌باشد.
قرار است این مجموعه در مراسم بزرگداشت استاد قره باغی که 20 اردیبهشت ماه در تبریز برگزار خواهد شد، توزیع شود؛ علاقمندان جهت تهیه این مجموعه صوتی با ایمیل این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید مکاتبه نمایند.

آخرین به روز رسانی شنبه, 31 فروردين 1392 10:59

بازدید: 2744

استقبال پرشور تبریزی ها از صدای انقلاب

مراسم بزرگداشت استاد قره باغی، با استقبال پرشور و گرم مردم تبریز در مجتمع سینمایی ۲۲ بهمن برگزار شد. در این برنامه، روح الله رشیدی، همراهی همیشگی استاد قره باغی با مردم انقلابی و پشت نکردن به آرمان ها را مهمترین فضیلت ایشان نسبت به هنرمندان دیگر عنوان کرد و گفت: وقتی انقلاب در ساحت های مختلف، با تحریم جریان روشنفکری مواجه شد، معدود هنرمندانی مانند قره باغی با انقلاب و سختی هایش ماندند و ایستادند. به گفته ی رشیدی، قره باغی با ایفای صدها اثر در حوزه ی دفاع مقدس، در مستند کردن آرمان های انقلاب، مجاهدت کرده است.
او تاخیر در بزرگداشت قره باغی را حکمت آمیز دانسته و تاکید کرد که در شرایطی که غربت آرمان و فترت هنر را تجربه می کنیم، قدر امثال قره باغی بیش از پیش شناخته می شود.
اصغر فردی، شاعر و پژوهشگر شعر و موسیقی انقلاب، با اشاره به جایگاه قره باغی در دنیای موسیقی، گفت: ما هنوز قدر قره باغی را نشناخته ایم و نمی دانیم که چه گوهری را در میان داریم. او با انتقاد از بی توجهی به آثار ایشان، افزود: باید به این این بیندیشیم که نسل های آینده اگر از ما آثار قره باغی را بخواهند چه نشان شان خواهیم داد. اینها هویت فرهنگی ما هستند که داریم از دست می دهیم شان.
سید محمد میرزمانی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، که خود از پیشکسوتان موسیقی انقلاب محسوب می شود، به سابقه ی آشنایی و همکاری خود با استاد قره باغی اشاره کرده و او را چهره ای بزرگ و تاثیرگذار در جریان هنر انقلاب دانست.
میرزمانی با تاکید بر جایگاه تبریز در حرکت های بزرگ فرهنگی و تاریخی، ابراز امیدواری کرد که بیش از این شاهد اتفاقات و تولیدان فرهنگی و هنری در این شهر باشیم.
استاد قره باغی نیز در این مراسم، با سپاس از مردم، تاکید کرد که برای مردم خوانده و همچنان با آنها خواهد بود.

آخرین به روز رسانی شنبه, 31 فروردين 1392 10:40

بازدید: 2762

وحید جلیلی: قره‌باغی مظهر موسیقی برائت از شیطان بزرگ است

وحید جلیلی گفت: اسفندیار قره‌باغی، مظهر «لااله» در موسیقی انقلاب اسلامی است، مظهر موسیقی برائت از مشرکین، برائت از شیطان بزرگ است و به نظرم این افتخار بزرگی‌ست که نصیب ایشان شده است.
وحید جلیلی فعال فرهنگی و سردبیر نشریه «راه» در گفتگو با صدای انقلاب با اشاره به شاخص‌های موسیقی و کارهای قره‌باغی گفت: آقای قره‌باغی از وجه برائتی، کارهایش یک جلوه‌ی خاصی دارد و ایشان آن جلوه‌ی جلالی انقلاب را در صدا و آثار خودش به خوبی منعکس کرده و این به نظرم یکی از شاخصه‌های انفلاب اسلامی هم هست.

مسئوول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با بیان این که تفکر دینی با «لااله» شروع می‌شود و نفی اله و اله‌ها و بت‌های غیر خدا، اظهار کرد: آقای قره‌باغی، مظهر «لااله» در موسیقی انقلاب اسلامی است، مظهر موسیقی برائت از مشرکین است، برائت از شیطان بزرگ است و به نظرم این افتخار بزرگی است که نصیب ایشان شده است.
او افزود: این افراد چه بخواهند و چه نخواهند بزرگ هستند؛ یعنی به خاطر خدمتی که در آن مقطع خاص کرده‌اند، مقطعی که بسیاری از هنرمندان به مصداق آیه «و یکذب‌الله بخلوا به یوم‌القیامه» (آل عمران) بودند آنهایی که توانایی و بضاعتی داشتند و خدمت راه خدا را به جا نیاوردند و «سیطوقون ما بخلوا به یوم‌القیامه» مثل یک طوقی از آتش در روز قیامت به گردن آنها افکنده می‌شود و خواهند فهمید که اینان نفعی نکردند که هنر خود را از دسترس یک انقلاب مردمی دور نگه داشتند و اجازه ندادند که انقلاب از هنر آنها استفاده کند.
جلیلی افزود: قره‌باغی‌ها وقتی وارد این میدان شده‌اند سنت عالم در این هست که آنها حتی در این دنیا هم جاودانه شده‌اند و اگر امروز برای آنها بزرگداشتی گرفته شود یا نشود خیلی برای آنها نفعی نخواهد داشت چون آنها در حافظه‌ی ملت ثبت شده‌اند و نغمه «مرگ بر آمریکا»  که یکی از اذکار مهم معنوی در عصر ماست، چون مرگ بر آمریکا یک ذکر معنوی است و نفی شیطان، این با صدای آقای قره‌باغی در این ملت نفوذ کرده و ثبت شده و چه تجلیلی بالاتر از این؟ یعنی تاریخ از این هنرمندان تجلیل کرده است، حالا بعضی‌ها بیایند و تلاش کنند که موسیقی خودشان را در این شکل بدیعی از موسیقی انقلاب اسلامی انجام دهند این به نظرم بیش از آن که به نفع قره‌باغی‌ها باشد به نفع جامعه‌ی ماست.
مسئوول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: بزرگداشت قره‌باغی یک سرمایه‌ی کم‌نظیر و بدیعی است که اگر درست قدرش شناخته شود امکان تکثیر و تکرارش به وجود خواهد آمد و اگر این کار صورت نگیرد چه بسا امکان تکرار این اتفاق شیرین و پر‌بهره را از ملت ما بگیرد. از این جهت یک دریغ و حسرت خواهد بود وگر نه اگر فکر کنیم این جور مراسماتی بر منزلت آقای قره‌باغی خواهد افزود در اشتباهیم. به نظر من جایگاه این افراد جایگاه تثبیت شده‌ای است و مهمترین ثمره‌ای که این طور مراسمات خواهد داشت استمرار و تکرار این تجربیات هنری در افق آینده‌ی تاریخ ایران خواهد بود.
گفتنی است دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی، 20 اردیبهشت ماه در تبریز مراسم بزرگداشت «استاد اسفندیار قره‌باغی» را برگزار خواهد کرد.

آخرین به روز رسانی شنبه, 31 فروردين 1392 10:49

بازدید: 2748

گزارش تصویری از برنامه بزرگداشت هنرمند انقلاب اسلامی اسفندیار قره باغی

گزارش تصویری از برنامه بزرگداشت هنرمند انقلاب اسلامی اسفندیار قره باغی

 

 عکس/ هادی لزیری

+گزارش تصویری فارس

+گزارش تصویری ایسنا

+گزارش تصویری خبرگزاری مهر

آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 20 تیر 1392 10:45

بازدید: 1857

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .