نگاه

جبهه فرهنگی

بزرگداشت «مرحوم میرزاعلی زیرک» شاعر مردمی انقلاب

بزرگداشت شاعر مردمی انقلاب اسلامی، «مرحوم میرزا علی زیرک» در تبریز برگزار می‌شود.  

«مرحوم میرزاعلی زیرک» که چندی پیش در سکوت و بی‌خبری دعوت حق را لبیک گفت، از فعال‌ترین و پرکارترین شعرای برآمده از جوشش انقلابی مردم تبریز بود. شاعری که لحظه ‌به لحظه، در دل حوادث انقلاب اسلامی زیست و استعداد کلامش را برای انعکاس و انتشار آرمان‌های نهضت امام خمینی(ره) به کار گرفت... حاصل این جهادِ مخلصانه، صدها شعر است که روزگاری در محافل، مجالس و راهپیمایی‌ها زمزمه شده‌اند؛ گروه‌های سرود مساجد و مدارس تبریز هم فراموش نکرده‌اند سروده‌های ساده و ارزشمند «زیرک» را.

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی در قالب سلسله برنامه‌های «سنگربان»، برنامه‌ی بزرگداشت این شاعر انقلابی را با همکاری پایگاه منتظران شهادت مسجد شالچیلار برگزار می‌نماید.

این برنامه روز چهارشنبه 25 اردیبهشت، از ساعت 18 الی 20 در مسجد شالچیلار، واقع در خیابان سرباز شهید برگزار می‌شود.

آخرین به روز رسانی سه شنبه, 24 ارديبهشت 1392 08:17

بازدید: 1711

مدیر رادیو آران: زبان شعر، ابزاری موثر برای حمایت از شیعیان جمهوری آذربایجان

محمد قاضی‌دهی، مدیر رادیو آران اردبیل، در مراسم اختتامیه جشنواره شعر اسلامجیلار، زبان شعر و ادبیات از مهمترین و موثرترین ابزارها برای اعلام حمایت و پشتیبانی از شیعیان جمهوری آذربایجان اعلام کرد. این پژوهشگر مسائل قفقاز با اشاره به وضعیت دینی جمهوری آذربایجان و حبس دینداران آذری از جمله دکتر صمداف و حاج آبگول سلیمانوف به دلیل دفاع از اعتقادات دینی گفت: امروز در جامعه بین‌الملل با پدیده بیداری اسلامی مواجه هستیم که مقام معظم رهبری به تفصیل در خصوص آن سخن گفته‌اند.
مدیر رادیو آران با اشاره به سابقه تاریخی جمهوری آذربایجان گفت: در طول تاریخ علما و مراجع زیادی در این کشور ایفای نقش نموده‌اند و پس از استقلال نیز افرادی مانند حاج علی اکرام با تاسیس حزب اسلام در راستای تقویت بنیان‌های شیعی گام برداشت.
وی افزود: مردم این کشور بر اساس نظرسنجی‌های موسسات مختلف بین‌المللی تمایلات دینی زیادی دارند که البته این تمایلات در همه کشورهای شیعی مانند ایران، بحرین، جمهوری آذربایجان و عراق نمود خاصی دارد. وی با اشاره به وجود اماکن مقدس مذهبی در جمهوری آذربایجان، نقش این مکان‌ها را در تعمیق باورهای مذهبی آنان موثر دانست.
مدیر رادیو اردبیل با اشاره به چالش‌های فراروی شیعیان آذری گفت: امروز سیاست دینی جمهوری آذربایجان، سیاست استفاده ابزاری از دین و سرکوب اسلام حقیقی است که اداره روحانیت قفقاز و کمیته دولتی امور دینی در این راستا مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند.
وی در ادامه با اشاره به تبلیغات محافل آذری در انتساب اسلامگرایان به ایران اظهار داشت: علاقه شیعیان آذری به مذهب تشیع بومی بوده و رابطه آنان به دلیل وجود مراجع در ایران رابطه‌ای معنوی است.
قاضی در ادامه به کمک‌های همه جانبه ایران به جمهوری آذربایجان به ویژه در زمان جنگ قره‌باغ اشاره کرد و گفت: این کمک‌ها اکنون نیز ادامه دارد.
مدیر رادیو آران اردبیل در پایان با تمجید از برگزاری جشنواره شعر اسلامچیلار زبان شعر را یکی از مفیدترین راهکارها برای حمایت از شیعیان جمهوری آذربایجان عنوان نمود و گفت: برگزاری چنین جشنواره‌هایی می‌تواند به تقویت روابط مردم دو کشور کمک نماید.

آخرین به روز رسانی شنبه, 09 آذر 1392 06:59

بازدید: 2579

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .