نگاه

جبهه فرهنگی

مستند حاج علی اکرام

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی این مستند به کارگردانی مهدی نعلبندی،‌ گوشه‌هایی از زندگی و مبارزات حاج علی‌ اکرام علیزاده ناردارانی رهبر فقید جنبش اسلامی جمهوری ‌آذربایجان و رهبر اسبق حزب اسلام این کشور را به تصویر کشیده است.

ترسیم ویژگی‌های شخصیتی بارز حاج علی اکرام علیزاده ناردارانی که پس از سالها مجاهدت در راه اسلام و معرفی انقلاب اسلامی از جمله نقاط توجه این مستند است و برای اولین بار به روایت تصویری ولایتمداری و پایبندی وی به اصول مبارزه و مجاهدتی که حضرت امام خمینی (ره) برای پیشبرد اهداف جهان‌شمول انقلاب اسلامی ترسیم کردند، می‌پردازد.
کارگردان فیلم مستند علی اکرام‌ علی اف گفت: حاج علی اکرام‌ سیاستمداری الهی بود که در سخت‌ترین شرایط ضددینی و کمونیستی شوروی مبارزه کرد.
مهدی نعلبندی  در مراسم رونمایی از فیلم مستند حاج علی اکرام‌، از فعالان شیعه جمهوری آذربایجان، بر تجلیل از شخصیت‌های مبارز انقلابی در خارج از کشور و شناخت موضوع صدور انقلاب تاکید کرد.
وی گفت: علی اکرام‌ علی اف در زمانی حرکت انقلابی خود را آغاز کرد که اتحاد جماهیر شوروی بر سر کار بود و حرکتی شجاعانه را آغاز کرد.
کارگردان فیلم مستند علی اکرام یادآور شد: حاج علی اکرام‌ علی اف پایداری و همراهی خاصی با مردم ایران و آذربایجان داشت ودرزمان حمله هوایی رژیم صدام به ایران اسلامی یادگارهای ارزشمندی چون اذان مشهور وی در زندان‌های کمونیستی شوروی و جمهوری آذربایجان به جای مانده است.
نعلبندی افزود: در فیلم مستندی که به یاد این مبارز آذربایجانی تهیه شده، تنها گوشه‌ای از حقایق به تصویر کشیده شده و جا برای پرداختن به موضوع بیش از اثر فعلی وجود داشت.
کارگردان فیلم مستند علی اکرام گفت: وی شخصیتی معنوی و خاص داشت که در یک دیدار این شخصیت متجلی می‌شد و سیاستمداری الهی بود.
وی خاطر نشان کرد: استقبال از فیلم مستند علی اکرام‌ علی اف در نقاط مختلف قابل توجه و گسترده بوده و گوشه‌هایی از این فیلم در شبکه‌های مختلف پخش شده است.
نعلبندی گفت: معرفی این شخصیت به جوانان و نسل کنونی ضروری است و باید بیش از گذشته در زمینه معرفی مبارزان انقلابی تلاش شود.
وی با بیان اینکه در زمینه شناساندن مبارزان انقلابی خارج از کشور باید تلاش بیشتری شود، تاکید کرد: در جمهوری آذربایجان، ترکیه و کشورهای دیگر مبارزانی همانند علی اکرام هستند که باید برای شناساندن آنها اقدام شود.
نعلبندی یادآور شد: امروز در جمهوری آذربایجان طرفداران انقلاب و امام خمینی(ره) حضوری فعال دارند و با وجود مرارت‌های فراوان به مبارزات خود ادامه می‌دهند.
حجت‌الاسلام محمد اسماعیلی از وعاظ تبریز نیز در این مراسم با گرامیداشت مقام حاج علی اکرام اظهارکرد: ولایت پذیری این شخصیت ممتاز و منحصر به فرد بود و اعتقاد خاصی به مقام ولایت فقیه داشت.
وی ادامه داد: در زمینه شخصیت علی اکرام و مبارزات سیاسی وی خاطرات فراوانی وجود دارد که نشانگر و معرف اوست.
 اسماعیلی تاکید کرد: تجلیل از شخصیت حاج علی اکرام تجلیل از ارزش‌ها است و علی اکرام تنها یک شخص نیست بلکه نشانگر ارزش‌هاست.
این واعظ تبریزی بیان کرد: اهالی نادردالان که زادگاه و محل زندگی اکرام‌ علی اف بود علاقه زیادی به امام و انقلاب داشتند و فعالیت مذهبی و سیاسی انقلابی در آن صورت می‌گرفت.
اکبر خازن، از نزدیکان علی اکرام و از فعالان سیاسی انقلابی آذربایجان‌شرقی همچنین در این مراسم با اشاره به ویژگی‌های منطقه زندگی علی اکرام علی اف اظهار کرد: قرارگرفتن این منطقه در جمهوری آذربایجان مانع از مبارزات سیاسی اکرام اف و خانواده وی در راه انقلاب اسلامی نشد.
وی بیان کرد:حرکت‌های دینی و انقلابی توسط اکرام اف‌ها با وجود خفقان شدید رژیم کمونیستی صورت گرفته و مبارزه در خون این خانواده انقلابی وجود داشت.
خازن یادآور شد: سخنرانی کوبنده حاج علی اکرام در مجلس جمهوری آذربایجان نشان از تیزبینی سیاسی وی داشت و از سوءاستفاده برخی افراد و جریان‌ها جلوگیری کرد.
همچنین در ادامه این مراسم از فیلم مستند حاج علی اکرام علی اف رونمایی شد و این فیلم برای حاضران پخش شد.
‌این فیلم به همت دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌شرقی و به کارگردانی مهدی نعلبندی تهیه شده است.

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .