جبهه فرهنگی

سوژه‌هایتان را برای مستند «قهرمانان عدالت‌خواه انقلابی» معرفی کنید

واحد مستند دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی جهت تولید اثر درباره «قهرمانان عدالت‌خواه انقلابی»، در فراخوانی از مردم دعوت کرد که سوژه‌های خود را به این مرکز معرفی کنند. 

بر اساس این گزارش، این سوژه‌ها می‌توانند شامل تلاش قهرمانانه مسئولان و مردم شهرهای مختلف در زمینه اقتصاد مقاومتی، عملکرد قابل توجه مسئولان و قضات شهرهای مختلف در مبارزه با تخلفات اقتصادی و اقدامات شایسته کارکنان و مسئولان بهزیستی و کمیته های امداد شهرها در حوزه فقرزدایی و . . . باشد.

علاقمندان می‌توانند سوژه‌های خود را در این زمینه به آی‌دی تلگرامی @ganjineh_sooje معرفی کنند.

آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 10 خرداد 1397 08:50

بازدید: 172

بکوشید شعر فارسی عفیف، حکمت‌آمیز و امیدآفرین باقی بماند

در شب ولادت کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، شعر و ادب فارسی با رهبر انقلاب اسلامی دیدار کردند.

حضرت آیت الله خامنه‌ای در این دیدار با تحسین پیشرفت شاعران جوان در آراستن لفظی و معنایی اشعار، شعر فارسی را در طول تاریخ شعری «عفیف و محجوب» دانستند و تأکید کردند: بکوشید این عفت و پاکی همچنان در شعر فارسی محفوظ و پایدار بماند.

ایشان گفتمان‌سازی و جریان‌سازی در خصوص مسائلی همچون «عدالت، مقاومت و ترویج فضائل اخلاقی» را از دیگر رسالت‌های شاعران برشمردند و افزودند: شعر فارسی همواره مملو از حکمت و اخلاق، و در تولید و تعمیق اندیشه و امید نقش‌آفرین بوده است که باید این روحیه و حالت در شعر امروز نیز برجسته و درخشان باشد.

رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به تلاشها و سرمایه‌گذاری‌های مخالفان انقلاب برای منحرف‌ ساختن شعر و سوق دادن آن به مسائلی همچون «سطحی‌نگری در اندیشه، لاابالی‌گری در عمل، وادادگی در سیاست و بی‌تفاوتی در مواجهه با دشمن» تأکید کردند: در مقابل این تلاشها، باید «حکمت، جدیت و کوشش و انضباط در عمل، ژرف‌نگری در اندیشه، استحکام هویت و مجاهدت در مقابل دشمن» در اشعار برجسته شود.

ایشان همچنین سرود و ترانه خوب را در ایجاد نشاط و حرکت‌های اجتماعیِ مفید، بسیار اثرگذار دانستند و خاطرنشان کردند: باید از فرصت علاقه‌مندی مردم به شعر در جهت انتقال مفاهیم مورد نیاز جامعه به بهترین شکل استفاده کرد.

در این دیدار، 31 نفر از شاعران، اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند. همچنین پیش از مراسم، شاعران از نزدیک با حضرت آیت الله خامنه‌ای گفت‌وگو و آثار خود را به ایشان تقدیم کردند.

در این دیدار، نماز مغرب و عشاء نیز به امامت رهبر انقلاب اسلامی اقامه شد و حاضران روزه خود را به همراه ایشان افطار کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آخرین به روز رسانی پنج شنبه, 10 خرداد 1397 08:42

بازدید: 159

انتشار کتاب «جنگ جنگ تا پیروزی»

 

سومین کتاب از مجموعه #گنج_تاریخ_شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شد:
« #جنگ_جنگ_تا_پیروزی »؛ روایتی تازه از اجرای سرود در جبهه ها


دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی از سال 88 بر روی ماجراها، سوژه ها و عناصر فرهنگی هنری انقلاب تمرکز کرده است. مساجد و مدرسه های فعال در انقلاب و دفاع مقدس، گروه‌های سرود و تئاتر، مداحان و شاعران، مستندسازان و سینماگران، آموزشیاران نهضت سواد آموزی، مربیان پرورشی و ... همه کسانی اند که گستره موضوعی و سوژه ای تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در دست مطالعه و تحقیق اند. گفتنی است که مجموعه آثار فوق تحت عنوان کلی "گنج" در دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تولید می شود.

آخرین به روز رسانی یکشنبه, 02 آبان 1395 13:00

بازدید: 835

«هشت میلی‌متر از انقلاب» منتشر شد

به گزارش روابط عمومی دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی؛ کتاب «هشت میلی‌متر از انقلاب» خاطرات شفاهی علی میرقطبی از مستند «انقلاب در سبزوار» توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی تولید و از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

این کتاب  از نحوه‌ ساخت مستند «انقلاب در سبزوار» که  با دوربین هشت میلی‌متری از تمامی اتفاقات راهپیمایی مردم سبزوار علیه رژیم پهلوی فیلم گرفته شده است، می‌پردازد.

علی میرقطبی در این مستند تظاهرات مردم، سفر علما به اسفراین و ششتمد و شهادت مردم در روزهای نهم و دوازدهم محرم 57 را به تصویر کشیده و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فیلم را تدوین می‌کند.

کتاب «هشت میلی‌متر از انقلاب» روایتی از رویدادهای تاثیرگذار تاریخی سبزوار در ماه‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی است و در این اثر روند فیلم‌سازی مستند در بحرانی‌ترین روزهای شرایط کشور در سال 57 در قالب خاطرات علی میرقطبی مرور شده است.

«هشت میلی‌متر از انقلاب» اولین کتاب از سری کتاب‌های واحد تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی سبزوار، حاصل 20 ساعت گفتگو با علی میرقطبی است که از سال 89 آغاز شده و مصاحبه، تحقیق و تدوین این کتاب را محمد اصغرزاده بر عهده داشته است.

چاپ اول این کتاب در 130 صفحه، در بهار 96 از سوی دفتر نشر معارف چاپ و همراه با نسخه DVD مستند «انقلاب در سبزوار» به قیمت 5 هزار تومان عرضه شده است.

کتاب «هشت میلی‌متر از انقلاب» 14 تیرماه همزمان با روز قلم، با حضور علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر در سبزوار رونمایی می‌شود.

 

آخرین به روز رسانی سه شنبه, 13 تیر 1396 11:39

بازدید: 645

تاریخ شفاهی به چه کار می‌آید؟

به بهانه پخش «گنج» از تلویزیون

گنجینه راهکار یا تاریخ شفاهی به چه کار می‌آید/ فرصت‌هایی که تاریخ شفاهی برای حرکت جدید می‌آفریند

 

این روزها برنامه تلویزیونی «گنج» کاری از دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی در حال پخش از شبکه های افق و سه سیماست؛ برنامه ای که با استفاده از گنج های تاریخ شفاهی مردم ایران در پشت صحنه جنگ و دفاع مقدس به روی آنتن رفته است.

 برای این منظور « محمدصادق شهبازی» در یادداشت زیر به بایدها و نبایدها و ضرورت های تهیه تاریخ شفاهی جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی پرداخته و فرصت هایی که تاریخ شفاهی برای حرکت جدید می آفریند را بررسی کرده است.

آخرین به روز رسانی یکشنبه, 02 آبان 1395 12:47

بازدید: 913

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .