جبهه فرهنگی

رونمایی از مستند «تولد در زمین سوخته»

 

همزمان با سالروز مبارزه با سلاح‌های میکروبی و شیمیایی مراسم رونمایی از مستند «تولد در زمین سوخته» به کارگردان وحید فرجی و تهیه‌کنندگی سلیم غفوری، با حضور نادر طالب‌زاده، روح‌الله سهرابی، قائم‌مقام انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس،محمدرضا تقی‌پور رئیس موزه صلح تهران و دو تن از جانبازان شیمیایی در خبرگزاری تسنیم برگزار شد. 

در ابتدای این نشست مطبوعاتی وحید فرجی کارگردان این مستند گفت: مستند تولد در زمین سوخته یک مجموعه 8 قسمتی است که به اثرات سلاح‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده در جنگ می‌پردازد و در آینده نزدیک از شبکه افق صدا و سیما پخش می‌شود. 

کارگردان مستند تولد در زمین سوخته اضافه کرد: مراحل پیش‌تولید، تحقیق تا تدوین این فیلم دو سال طول کشید و برای این کار 6 ماه تحقیقات انجام شد. از فروردین 91 تا دی‌ماه 91 مراحل فیلمبرداری آن طی سفر به 8 کشور عراق، لبنان، فرانسه، بلژیک، هلند، آلمان، انگلستان و ژاپن صورت گرفت. 

فرجی خاطرنشان کرد: در این سفرها با ده‌ها تن از متخصصان این موضوع با پرداخت به جنبه‌های مختلف پزشکی، حقوقی و علمی گفت‌وگو کردیم. 

وی ضمن تشکر از همکاری موزه صلح تهران ادامه داد: برای مراحل تحقیقات و همچنین ارتباط با کشورهای مختلف دوستان موزه صلح تهران خیلی کمک کردند. 

فرجی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: موضوع منع استفاده از سلاح‌های اورانیوم ضعیف شده 4 بار در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد و نکته جالب اینکه در این 4 بار کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسرائیل رای منفی دادند. یعنی کشورهایی که در تولید این سلاح موثر هستند.

کارگردان مستند تولد در زمین سوخته گفت: این سلاح‌ها به میزان زیادی استفاده می‌شود و تولید آن از زباله‌های هسته‌ای است که باقی می‌ماند و در جنگ‌ها دود حاصل از استفاده از این سلاح بر روی افراد بیگناه اثر می‌گذارد و باعث اختلال در خون و بخش‌هایی مختلفی از بدن و حتی نسل‌های بعدی خواهد شد.

فرجی کارگردان مستند تولد در زمین سوخته با اشاره به اینکه در کلاس‌های نادر طالب‌زاده برای فیلمسازی شرکت می‌کرده است، گفت: اتفاق مهمی که در این جلسات فیلمسازی برای من افتاد این بود که انگیزه‌ای را در من شکل داد تا به سمت ساخت چنین مستند‌هایی حرکت کنم و امروز خوشحال و مفتخرم که در رونمایی از این مستند، اولین استادم در عرصه فیلمسازی هم حضور پیدا کرده است.

وی در پاسخ به سوالی در مورد نگاه انسانی که در شکل این مستند وجود دارد، گفت: دامنه اثری که این مستند دارد با توجه به دامنه افرادی است که با موضوع آن درگیر هستند. در عراق ممکن است گروه‌هایی باشند که با هم مشکلات فرقه‌ای داشته باشند ولی یک گروه انسانی از طیف‌های مختلف مردم درگیر استفاده از سلاح‌های ضعیف‌شده اورانیوم شده‌اند و ما نمی‌توانیم بین آدم‌هایی که درگیر این سلاح‌ها شده‌اند تفکیکی قائل شویم.ما در این مستند هم به بصره که شهری شیعه‌نشین است پرداختیم و هم به فلوجه که اکثریت آن از اهل سنت هستند. چون معتقدم که این موضوع، اینکه حق و حقوق یکسری از انسان‌ها در حال پایمال شدن است و کسی هم آن را نمی‌بیند موضوعی است که ربطی به وابستگی‌های مرزی، سیاسی و حتی مذهبی آدم‌ها ندارد.نادر طالب‌زاده

در ادامه نشست نادر طالب‌زاده به ایراد سخن پرداخت. نادر طالب زاده گفت: متأسفانه در سالیان گذشته برای ورود نیروهای فرهنگی متعهد به عرصه فرهنگ و هنر ایران موانعی ایجاد شده بود؛ اما این موج جدید از جوانان هنرمند و رسانه‌ای ایرانی که وارد عرصه شده‌اند تمام معادلات را عوض خواهند کرد و عرصه را تغییر خواهند داد. اما در این میان رسانه ملی و بقیه ارگان‌های مهم دولتی و حاکمتی موظف‌اند تا از این آثار حمایت کنند. رسانه ملی موظف است که این مستند و مستندهایی شبیه به این را که توسط نسل جوان مستندسازی در ایران تولید می‌شود، پخش کند و بلندگویی برای این‌گونه کارها شود.

وی با بیان اینکه نمایش این مستندها در زمان مناسب تنها وظیفه تلویزیون نیست افزود: گاهی اوقات حتی تحلیل فیلم‌های مستند نیز باعث دیده شدن آنها می‌شود. طالب‌زاده اضافه کرد: تلویزیون باید خود را علاقه‌مند به نمایش این‌گونه آثار نشان دهد، به این دلیل که این آثار مهمتر از آدم‌ها هستند. آدم‌های فرهنگی و رسانه‌ای باید در ایران معرفی شوند، کشورهای غربی از دهه‌های گذشته کار تحلیل مستندها و معرفی آدم‌های‌شان را به‌صورت متناوب در کشور خود انجام می‌دادند و آنها را نقد می‌کردند که این تبدیل به یک سنت و پیشرفت آنها شد و ما نیز باید این کار را انجام دهیم و احساس می‌کنم این کار باید در کشور فرهنگ شود.

طالب‌زاده اضافه کرد: امروز  مستندسازان جوان و مذهبی و دارای علاقه و استعداد وارد مستندسازی شده‌اند و در دانشگاه‌ها به‌خوبی در حال تولید این‌گونه آثار هستند و مستندسازی ایرانی در حال توسعه است. ما هم در برنامه «راز» اهتمام ویژه‌ای به معرفی مستندسازان ایرانی داریم و فکر می‌کنم در حدود 20 نفر از این افراد نیز در برنامه «راز» حضور یافته‌اند.

به‌گفته این کارشناس فرهنگی همین که این فیلم‌ها در داخل کشور دیده شود و سروصدا کند در خارج از مرزها نیز به‌خوبی دیده می‌شود.

طالب‌زاده افزود: این واضح است که امروز این ایران است که جبهه‌ مقابل جبهه‌های معاند است و عرصه  مستندسازی به‌خصوص در عرصه بین‌المللی میدان امروز نبرد ماست. 

وی با اشاره به اینکه مستندسازی در ایران رو به جلو و پیشرفت قرار دارد، تصریح کرد: پیش از اینکه رقیبی بیاید ما باید خودمان پیشگام شویم و در موضوعات مختلف ورود پیدا کنیم. جمهوری اسلامی این ظرفیت را دارد، به‌خصوص مستندسازان بین‌المللی که می‌تواند صدای فیلم‌سازی آنها در خارج از کشور نیز به خودی خود شنیده شود.

در ادامه سلیم غفوری مدیر موسسه فرهنگی میثاق گفت: موضوعی که در این مستند به آن پرداخته می‌شود مربوط به سلاح‌هایی است که ارتش آمریکا در جنگ 1991 و 2003 در عراق وهمچنین اسرائیل در سال 2006 برای مبارزه با حزب‌الله لبنان استفاده کرده است و جزو پرونده‌هایی است که نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا راجع به آن حرف زده نشده است. 

غفوری ادامه داد: اولین اثر استفاده از این سلاح‌ها در فرزندان سربازان آمریکایی دیده شد که از جنگ عراق برگشتند و همین باعث شد کارشناسان به این موضوع توجه کنند. البته دولت و ارتش آمریکا عملا اجازه تحقیق مستقیم در این موضوع را نمی‌دهد. 

وی اضافه کرد: نکته جالب قضیه این است که در حال حاضر آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها از این سلاح که نوع ضعیف شده سلاح هسته‌ای است استفاده می‌کنند ولی دیگران را متهم می‌کنند که شما می‌خواهید از سلاح‌های هسته‌ای استفاده کنید. که این طنز تلخ ماجرای تاریخ ماست.

منبع: تسنیم

 

 

 

 

 

 

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .