جبهه فرهنگی

شاعر «قربون کبوترای حرمت» را بیشتر بشناسید

  کتاب شهید «غلامعلی رجبی (جندقی)» از سری مجموعه کتاب‌های «یادگاران» از سوی انتشارات «روایت فتح» به تازگی منتشر و روانه بازار نشر شد.

 

این کتاب به بیان یکصد خاطره از زندگی شهید جندقی پرداخته است که همه خاطرات کوتاه، اما پرمحتوا هستند به گونه‌ای که نویسنده کتاب یعنی «سیداحمد معصومی‌نژاد»، در این اثر به ابعاد مختلف شخصیت این شهید نظیر بُعد شاعری و مداحی آستان اهل بیت (ع) و بُعد آموزگاری و فعالیت‌هایش، پرداخته است.

شهید «غلامعلی جندقی» در سال 1333 در محله خیابان آذربایجان تهران در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمده است که از آنجایی که نویسنده کتاب خود از اهالی محل سکونت این شهید بوده است، از نزدیک تأثیراتی را که این شهید بر جوانان داشته، را درک کرده است.

نویسنده به دلیل کمی سن در زمان حیات این شهید، نتوانسته از این فرد بهره کافی را ببرد، اما از کودکی نظر و توجه ویژه شهید «غلامعلی جندقی» را حس کرده تا بدان جا که اهتمام ویژه‌ای برای ساخت فیلم مستند و نوشتن کتاب از زندگی شهید را به کار گرفته است.

در این راستا بزرگان عرصه ذاکری اهل بیت علیه السلام از این شهید همواره به عنوان الگوی مناسبی برای جامعه مادحین و ذاکرین یاد می‌کنند ولی از آنجا که تاکنون ابعاد شخصیتی این ذاکر با اخلاص اهل بیت (ع) ناشناخته مانده است، نویسنده و محقق اثر با تلاش‌های فراوان در زمینه جست‌وجوی دوستان و نزدیکان شهید طی دو سال، اطلاعات جامع و کاملی از شهید جندقی را جمع‌آوری کردند که کتاب «یادگاران شهید غلامعلی جندقی» حاصل آن است.

در بخشی از کتاب «غلامعلی رجبی (جندقی)» می‌خوانیم:

«آن وقت‌ها قانون بود وقت امتحان‌ها باید موهایمان را با نمره 4 می‌زدیم. من نزده بودم. نزدیک مدرسه که رسیدم. از دور آقای جندقی را دیدم، جلوی در مدرسه ایستاده بود. باورم نمی‌شد مدیر مدرسه خودش موهایش را با نمره 4 زده بود. همان جا برگشتم تا موهایم را بزنم».

در خاطره‌ای دیگر آمده است:

در و دیوار مسجد پر شده بود از عکس‌های بچه‌ها. می‌گفت: من از پدر و مادرای اینا خجالت می‌کشم، من بچه‌هاشون را هیأتی و جبهه‌ای کردم ولی اونا شهید شدند و من راست راست دارم جلوشون راه می‌رم.

آخرین ماه رمضان خیلی می‌گفت دعا کنید شهید شوم،‌ مثل پرنده‌ای شده بود که همش به در و دیوار قفس می‌زد تا شاید فرجی شود.

  شهید «غلامعلی جندقی» معروف به رجبی در سال 1333 در محله خیابان آذربایجان تهران در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمد. پدر وی حاج حسن که از اساتید برجسته اخلاق و عرفان زمان خود بود، اهتمام ویژه‌ای در تربیت فرزندان خود ورزید.

غلامعلی بنابر راهنمایی‌ها و تربیت پدر بزرگوارش مداحی اهل بیت (ع) را از همان سنین نوجوانی آغاز و به دلیل آشنایی با معارف قرآنی و اسلامی استعداد در حفظ شعر و سوز صدای وی توانست در این عرصه سریع رشد کند تا بدان جا که از سبک‌ها و اشعار او مداحان برجسته بسیاری استفاده می‌کردند.

شعر معروف: 

قربون کبوترای حرمت

قربون این همه لطف و کرمت

از نمونه اشعار شهید «غلامعلی جندقی» است.

جندقی با انتخاب شغل معلمی راه پدر بزرگوارش را ادامه داد و در مدت عمر کوتاه خود توانست تأثیرات بسزایی بر اطرافیان خود به ویژه جوانان بگذارد.

تربیت نسل جوان در محیط مسجد و مدرسه، شهید غلامعلی جندقی را از حضور در جبهه‌های حق علیه باطل باز نداشت و سرانجام در 5 مرداد سال 1367در سن سی و چهار سالگی در عملیات «مرصاد» توسط گروهک منافقین به شهادت رسید.

گفتنی است، انتشارات روایت فتح کتاب «غلامعلی رجبی (جندقی)» به قلم «سیداحمد معصومی‌نژاد» را در 112 صفحه و با شمارگان 2200 نسخه و بهای 5000 تومان منتشر کرده است که علاقه‌مندان برای خرید آن می‌توانند به سایت این مؤسسه یا به نشانی میدان فردوسی، خیابان سپهبد قرنی، نبش خیابان شهید فلاح‌پور، ‌فروشگاه روایت فتح مراجعه یا با شماره تلفن 02188897814 تماس حاصل کنند.

منبع: فارس

 

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .